Током протеклих петнаест година међу српским народом се у великој мјери проширила истина о злочинима у Старом Броду и Милошевићима који су се одиграли у прољеће 1942. године. Након дуготрајног скривања њиховог страдања, имена више од 6.000 старобродских мученика нашла су се на зиду спомен-маузолеја који је освећен 2019. године.
Највећи покољ српског становништва Сарајевско-романијске регије десио се на православни празник Младенце 1942. године. Тим поводом данас је у Старом Броду традиционално служен парастос и положени су вијенци.
Како би истина о овом страдању наставила да живи и кроз нове генерације, обиљежавању годишњице присуствовали су ученици Основне школе „Свети Сава“ и Средњошколског центра „27. јануар“ из Рогатице. Њима је у оквиру наставног плана и програма одржан историјски час.
– Црна легија је имала намјеру да овај простор очисти од српског становништва и претвори га у чисту хрватску територију. Према историјским изворима у тој акцији страдало је више од 6.000 Срба, а 8.000 успјело је да се спаси и пређе на другу страну – рекла је Славица Ђокановић, професор историје.
Основци и средњошколци су значајну дионицу пута до спомен-обиљежја у Старом Броду прешли пјешачећи. Ипак, нагласили су да им тај напор не представља проблем, јер су свјесни страдања наших предака.
– Раније сам из медија слушала о злочину који се догодио у Старом Броду, а данас сам први пут овдје. Искрено, тек сада сам постала свјесна размјера злочина који се одиграо. Драго ми је што се истина преноси на млађе генерације – изјавила је Надежда Нерић, ученица трећег разреда СШЦ „27. јануар“.
Његово високопреосвештенство митрополит дабробосански Хризостом поручио је данас окупљенима да се молe Богу и старобродским мученицима да им дају снагу како би били чврсти попут њих и не би поклекли у искушењима.
Након што је данас обиљежена годишњица страдања у Старом Броду и Милошевићима, посљедње суботе у мају биће обиљежен и дан сјећања на овај злочин.
Last modified: 22/03/2024