Današnji program “Ilindanskog sabora” započet je Svetom liturgijom u hramu Svetih apostola Petra i Pavla na Borikama, kojoj je prisustvovao veliki broj vjernika iz Borika, okoline i dijaspore. Liturgija je služena povodom praznika Svetog Proroka Ilije – velikog hrišćanskog praznika koji se u ovom kraju obilježava sa posebnim poštovanjem.
Nakon liturgije uslijedila je litija oko hrama, a potom i parastos borcima sa boričkog kraja koji su stradali u Odbrambeno-otadžbinskom ratu 1992–1995. godine. Vijence na spomen-obilježje položili su načelnik opštine Rogatica Ninoslav Prelić i predsjednik Skupštine opštine Siniša Janković, kao i delegacija Opštinske boračke organizacije koju je predvodio predsjednik Mišo Sokolović.
– Svim vjernicima čestitam današnji praznik, da ga provedu u zdravlju i sreći. Ilindan, odnosno ovaj datum, posebno je važan za ljude koji su porijeklom sa ovih prostora, a danas žive u Srbiji i inostranstvu. Mnogi svoje godišnje odmore planiraju upravo u ovo vrijeme, kako bi mogli da dođu kući i budu dio zajedničkog slavlja – izjavio je načelnik opštine Ninoslav Prelić.
Nakon duhovnog dijela programa održan je i izbor najljepšeg slavskog kolača, koji je izazvao veliko interesovanje. Stručni žiri imao je težak zadatak, a za najljepši je proglašen kolač Branke Sorak. Drugo mjesto pripalo je Jeleni Sokolović, a treće Veli Janković. Pored priznanja, pobjednica Branka Sorak imaće čast da pripremi slavski kolač za krsnu slavu Opštine Rogatica – Preobraženje Gospodnje.
Program sabora nastavlja se u poslijepodnevnim časovima tradicionalnim sportskim nadmetanjima, koja će kao i svake godine okupiti i takmičare i brojnu publiku iz svih krajeva.

















Last modified: 02/08/2025