Ученици ЈУ Средњошколски центар „27. јануар“ извели су синоћ у рогатичкој кино-сали ауторску представу „Совија”. Према ријечима професорице Дијане Нешковић Стјепановић, која је ментор и покретач цијелог процеса, овај пројекат настао је из идеје да се кроз драмски рад допринесе обнављању и допуни књижног фонда школске библиотеке.
– Прије двије године сам помислила да комбинацијом свог талента и талента и радне воље ученика можемо направити нешто значајно. Драма је ауторска, па је самим тим и моја одговорност већа – истакла је она.
Како наводи, процес настајања представе заснивао се на анализи тема које су занимљиве и важне, разговору и заједничком дефинисању текста. Иако је она носилац идеје и већег дијела текста, ученици су кроз импровизацију дали посебан печат представи.
Занимљивост овог пројекта је да ниједна реченица није записана у класичном облику.
– Немамо записан ниједан ред драмског текста. Све смо запамтили и на то сам заиста поносна – наглашава професорица Нешковић Стјепановић.
Синоћње извођење представе „Совија“ имало је и хуманитарни карактер. Током вечери прикупљено је 1.057 КМ, од чега ће највећи дио бити усмјерен на набавку нових књига за школску библиотеку, укључујући дјела Миланковића, Достојевског и Балзака.
Истовремено, дио средстава у износу од 200 КМ биће дониран за лијечење Весне Субашић.
– Нема ништа љепше од мириса нове књиге, али ни од осјећаја да некоме можемо помоћи. И наше мало некоме је много – поручила је Нешковић Стјепановић.
Она истиче да су реакције публике увијек снажне, али да су најважнији они „аплаузи у срцима младих глумаца“.
Овај пројекат још једном је показао да је највећа вриједност у заједништву, стваралаштву и несебичном давању, те да млади људи, уз подршку ментора и својих суграђана, могу да направе велика дјела.



Last modified: 27/03/2026